افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه با بهره‌ گیری از سامانه مدیریت هوشمند سلامت
افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه با بهره‌ گیری از سامانه مدیریت هوشمند سلامت
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در چهارمین جشنواره دانشگاه بهروه ور، از رشد درآمد‌های اختصاصی دانشگاه در مقایسه با سال قبل با بهره‌ گیری از سامانه HIM (سامانه مدیریت هوشمند اطلاعات سلامت) خبر داد.

به گزارش درمان پرس، دکتر علیرضا زالی، در چهارمین جشنواره دانشگاه بهره‌ ور که در تالار امام خمینی (ره) با حضور دکتر ابوالفضل باقری‌ فرد، معاون آموزشی، دکتر حسین فرشیدی، معاون بهداشت وزارت بهداشت،  دکتر حیدر محمدی، رییس سازمان غذا و دارو و جمعی از مسئولان برگزار شد، اظهار کرد: امروز شاهد تکامل در فرهنگ و مولفه‌ های بهره ‌وری دردانشگاه هستیم.

وی با بیان اینکه تبدیل بیمارستان بهره ‌ور به دانشگاه بهره‌ ور در راستای تعمیق برنامه‌ های استراتژیک فرصتی برای ایجاد ظرفیت مناسب بهره‌ وری است، افزود: با کمک سامانه HIM از ظرفیت‌ های مختلف بالاترین بهره ‌وری صورت گرفته است.

وی از افزایش شاخص‌ ها در ابعاد مختلف بهداشت، درمان و دارو در دانشگاه خبر داد و گفت: امروز به گنجینه ‌ای از شاخص‌ های کمّی، مبتنی بر استاندارد، قابل اندازه‌ گیری و تکامل یافته دست یافته ‌ایم.

به گفته دکتر زالی، برای تدوین تمامی شاخص‌ های سامانه HIM فعالیت ‌های فنی و کارشناسی با هدف ارتقای بهره‌ وری صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه نسل جدید سامانه HIM با هدف استفاده و تحلیل بهینه داده‌ ها شکل گرفته است، گفت: در این سامانه فرهنگ بهره‌ وری در کالبد دانشگاه بروز رسانی شده است.

به گفته دکتر زالی، یکی از مهمترین کارکردهای بهره‌ وری که ارتقای آن در دانشگاه در بستر سامانه HIM شکل گرفته، طراحی روشی نوین در حوزه مدیریت مبتنی بر هوش تجاری است.

وی ادامه داد: هوش تجاری ابزاری کمکی برای مدیریتی مبتنی بر شواهد قطعی، پرداختن و پردازش داده‌ هاست که با اتکا به این داده‌ های عمیق و کارا می توان تصمیمات کارا و آنی گرفت.

رییس دانشگاه تاکید کرد: نسل هفتم سامانه HIM، نسخه تکامل یافته‌ سال های قبل است، مباحث کامل شده‌ و تکنیکالی که با شرایط فعلی، کمبود منابع، افزایش نیازها، گسترش نیازهای خدمات بهداشتی درمانی، تنوع خدمات دارویی و تغییرات چهره بیماری‌ها تطبیق پیدا کرده است.

دکتر زالی با بیان اینکه بهره ‌وری بحثی فانتزی نیست، خاطرنشان کرد: بهره ‌وری موضوعی ضروری است که می ‌تواند پیشاهنگی دانشگاه و ارائه خدمات باکیفیت را تضمین کند.

دکتر زالی در ادامه اهمیت استفاده از داده‌ های سامانه HIM را یادآور شده و افزود: ۱۶ و هفت دهم درصد رشد در خدمات اصلی جراحی، ۵۴ درصد رشد در خدمت سرپایی و رسیدن به عدد چهار روز در اقامت بیمارستانی به عنوان شاخص مهم کیفی از دیگر دستاوردهای این سامانه است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه اگر بحران کرونا را نادیده بگیریم، موارد اشغال تخت بیمارستانی ۸۰ درصد است، یادآور شد: این در حالی است که این عدد در سال گذشته حدود ۷۰ درصد بوده است.

وی با اشاره به اینکه ثبت خطای دارویی در حوزه درمان، سنجه ‌ای برای بررسی کیفیت در این حوزه است، خاطرنشان کرد: با کمک داده‌ های سامانه مدیریت اطلاعات سلامت، ۶۲ درصد رشد در خطاهای دارویی ثبت شده و در نسخه‌ های سرپایی نیز ۱۰۰ درصد رشد قدر مطلق توامان در بهداشت و درمان را شاهد بوده ‌ایم.
دکتر زالی با بیان اینکه در سامانه نسل هفتم در ملزومات مصرفی، شاخصی تحت عنوان درختچه ملزومات مصرفی مورد بررسی قرار گرفته است، ادامه داد: این شاخص موارد متعددی از جمله ملزومات و تجهیزات پزشکی را مورد بررسی قرار می‌دهد.

وی در خاتمه از افرادی ‌که در به ثمر رسیدن بخش‌ های مختلف سامانه HIM و افزایش بهره ‌وری تلاش کرده ‌اند، قدردانی کرد و درخصوص ایجاد تحولات عمیق در حوزه‌ های بهره‌ وری و ارائه خدمات باکیفت ‌تر سلامت محور ابراز امیدواری کرد.

در ادامه این مراسم، دکتر حیدر محمدی، رییس سازمان غذا و دارو، اظهارکرد: یکی از علل اصلی ایجاد مشکلات در حوزه‌ های دارویی، عدم پیش ‌بینی برای وقوع بحران است که وجود سامانه‌ های مدیریت هوشمند راه میانبری برای کاهش این مشکلات در بحران‌ هاست.

وی به ویژگی‌ های ممتاز سامانه مدیریت هوشمند بیمارستانی اشاره کرد و افزود: باید همه مراکز درمانی با کمک سیستم‌ ها و داده‌ های به روز، بهره‌ ور شوند.

دکتر محمدی با بیان اینکه یکسان‌ سازی کدها در سامانهHIM  اجرایی و قابل دسترس است، اضافه کرد: خروجی این کار بزرگ باید به عنوان الگو در سایر دانشگاه‌ها و مراکز درمانی استفاده شود.

دکتر محمدی تاکید کرد: باید تجربه موفق سامانه HIM که توسط مجموعه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به بهره‌ برداری رسیده، به کل کشور منتقل و با سامانه‌ هایی نظیر سامانه‌ تی ‌تک هماهنگ شود.

در بخش دیگری از این مراسم، برترین‌‌ های بهره ‌وری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی معرفی و با اهدای لوح بهره‌ وری، لوح تجربه برتر بهره‌ وری و نشان بهره‌ وری از آنها تقدیر شد.