تخصیص ۱۶۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به تحقیقات و فناوری نظام سلامت
تخصیص ۱۶۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به تحقیقات و فناوری نظام سلامت

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: در سال ۱۴۰۱ بودجه ای بالغ بر ۱۶۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به تحقیقات و فناوری نظام سلامت کشور اختصاص داده شده است.

به گزارش وبدا، دکتر یونس پناهی، با اشاره به شعار سال مبنی بر مهار “تورم و رشد تولید” عنوان کرد: تولید در حوزه سلامت تنها تولید دارو تجهیزات پزشکی نیست بلکه در هر حوزه‌ای می‌تواند معنا و مفهوم متفاوت داشته باشد.
وی تصریح کرد: در حوزه نشریات علوم پزشکی ۴۶۵ نشریه داریم که از این تعداد حدود ۱۸۰نشریه در پایگاه اطلاعاتی اسکوپوس نمایه شده است. رشد تولید در این حوزه می‌تواند افزایش تعداد مجلات نمایه شده در پایگاه های معتبر بین‌المللی باشد. همچنین افزایش تولید علم، افزایش طرح های تحقیقاتی، افزایش تحقیقات دانشجویی و غیره همه مصداق بارز افزایش و رشد تولید است.
دکتر پناهی با بیان اینکه منابع در کشور محدود است و باید متناسب با نیازهای سلامت کشور هزینه شوند، اظهار داشت: طبق برنامه اعلام شده در سال گذشته ۹۸ درصد از اعتبارات دریافتی بالغ بر ۱۶۶ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی جهت توسعه تحقیقات و فناوری تخصیص داده شده است و این یکی از بهترین رکوردهایی است که طی سالیان گذشته به ثبت رساندیم. در همین راستا وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور نیز، قول مساعد جهت ارائه حمایت‌های بیشتر از تحقیقات و فناوری مبتنی بر برنامه در سال جاری داده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت همچنین از اختصاص حدود ۱۱۴ میلیارد تومان برای اجرای طرح های یک‌درصد خبر داد و بیان کرد: این اعتبار در اختیار قراردادهای تحقیقاتی از محل اعتبار یک درصد ماده ۵۶ قانون الحاقیه ۲ قرار داده می شود. این در شرایطی است که در کمیته پایش بودجه که اخیرا راه اندازی شده است، ارزیابی و پایش نحوه هزینه کرد بودجه توسط دانشگاههای علوم پزشکی و نظارت بر نحوه مصرف اعتبارات و سنجش میزان پیشرفت عملیات به صورت جدی پیگیری می شود.