بازار ۱۵۰هزار میلیاردی اقلام آرایشی-بهداشتی در کشور
بازار ۱۵۰هزار میلیاردی اقلام آرایشی-بهداشتی در کشور

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به بازار ۱۵۰هزار میلیارد تومانی فرآورده‌های آرایشی بهداشتی در کشور گفت: درخصوص قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی نگرانیم، واردات بالک این فراورده‌ها مطرح است که امیدوارم با حل مشکلات در این زمینه اقدام شود.

دکتر سیدحیدر محمدی در چهارمین همایش و نمایشگاه بین‌المللی فراورده‌های آرایشی، بهداشتی، شوینده و صنایع وابسته، گفت: آنچه در حوزه سازمان غذا و دارو به عنوان وظیفه حاکمیتی‌مان است، عمدتا بحث نظارت بر کیفیت فراورده‌های آرایشی و بهداشتی و… و همچنین ایمنی و سلامت آن‌هاست که در این زمینه نظارت و پیگیری داریم.

وی افزود: تاکنون در این حوزه ۱۸۵۰ پروانه بهره‌برداری برای کارخانه‌های تولیدی آرایشی و بهداشتی صادر شده است. همچنین ۲۸ هزار و ۵۰۰ IRC در حوزه مواد اولیه صادر کردیم و در زمینه محصول نهایی نیز در یکسال اخیر که در سامانه تی‌تک پروانه‌ها صادر می‌شود، ۲۱ هزار پروانه صادر شده است، ۴۰۰۰ پروانه نیز مربوط به مواد اولیه آرایشی است.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: یکی از وظایفی که همیشه وزارت بهداشت خود را مکلف می‌دانست که در آن ورود کند، اطمینان از کیفیت فراورده‌های آرایشی و بهداشتی در کنار سایر فراورده‌هاست. بازار ۱۵۰ هزار میلیاردی در حوزه آرایشی و بهداشتی عدد بسیار بزرگی است. در حالی که امسال تا پایان سال بازار دارویی‌ کشور بالای ۱۳۰ هزار میلیارد می‌شود.

وی با بیان اینکه برای رسیدن به اطمینان در کیفیت و سلامت در این حوزه اقداماتی انجام داده‌ایم، گفت: یکی از اقدامات اساسی که در حال انجام بوده، بحث شناسه‌گذاری فراورده‌های آرایشی و بهداشتی است. اخیرا هم قرار شده برچسب UID را روی فراورده‌ها انجام دهند که به سرعت در حوزه اقلام آرایشی و بهداشتی انجام می‌شود.

دکتر محمدی تصریح کرد: یکی از اقداماتی که معمولا سازمان و معاونت‌های غذا و دارو در زمینه اطمینان از سلامت اقلام انجام می‌دهند، بحث پست مارکتینگ است که چند اقدام انجام شده؛ در زمینه الصاق برچسب‌ها روی محصولات است و بررسی عدم انطباق‌های این محصولات است که عدم انطباق بین ۴۱ محصولی که در پست مارکت ارزیابی شدند، بیشترین عدم انطباق در رژ لب و مداد لب بوده است. عدم انطباق‌هایی که در نتایج آزمون پست مارکت در سال ۱۴۰۰ روی ۳۱ محصول بوده، بیشترین عدم انطباق در گندزداهای سطوح خانگی بوده است؛ بطوری که در زمینه عدم انطباق مربوط به قفل کودک روی اقلام گندزدا و پاک کننده و سفیدکننده انجام شده، باز هم بیشترین عدم انطباق در حوزه گندزدا بوده است. این اقدامات برای رصد زنجیره انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: آنچه مهم است و اکنون به عنوان یک چالش مطرح است، بحث قاچاق در حوزه آرایشی و بهداشتی است. در سال‌های گذشته واردات را داشتیم و به صورت قانونی انجام می‌شد. امروز بالغ بر ۱۸۵۰ شرکت تولیدکننده در این حوزه داریم و باید ببینیم علت چه هست که با وجود تولیدکنندگان خوبی که داریم، قاچاق هم وجود دارد؟ بخش وسیعی از اقلام تولیدی ما در این حوزه باکیفیت هستند و بازار صادراتی خوبی داریم، اما چالشی هست و هنوز حل نشده است.

محمدی تاکید کرد: بعضا خیلی از دوستان فکر می‌کنند فرآورده آرایشی و بهداشتی از نظر سلامت خیلی مهم نیست، اما این فکر درست نیست و یکی از مشکلات ما تقلبات و قاچاق در حوزه آرایشی و بهداشتی است. قبلا کشفیات‌مان فراورده‌های قاچاقی بود که ممکن بود برند اصلی باشد، اما اکنون کشفیات ما دارد به سمت محصولات قاچاق تقلبی می‌رود. یکی از راهکارهای پیشگیری استفاده از شناسه کالا بود که وزارت بهداشت پیشقدم شد.

وی گفت: از سال ۱۳۹۷ قرار شد واردات در حوزه آرایشی و بهداشتی نداشته باشیم و تولید پیش رود. با این حال نمی‌توانیم رقابت را از بازار حذف کنیم. اگر امکان رقابت در بازار باشد، می‌توانیم تضمین کیفیت را به مردم بدهیم.

محمدی با بیان اینکه واقعا از بعد قاچاق محصولات آرایشی و بهداشتی نگرانیم، گفت: راهکارهایی ارائه کردیم و بحث واردات بالک این فراورده‌ها مطرح است که موضوع در حال پیگیری است و امیدوارم در این زمینه اقدام شود و مشکل حل شود تا به این ترتیب هم رقابت ایجاد شود و هم ما بتوانیم قاطعانه با تخلفات برخورد کنیم.

معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: باید بپذیریم که بسیاری از تکنولوژی‌هایمان به‌روز شده و می‌توانیم این رقابت را وارد کشور کنیم و به سمت فراورده‌های نانو، نوترکیب و … رویم و بتوانیم امنیت و سلامت این فراورده‌ها را تضمین کنیم.

وی اظهار کرد: ما ۲۵۰۰فراورده غیرمجاز را معرفی کردیم که ۵۰۰ موردش مربوط به سال ۱۴۰۱ بوده است. بخشی از آن در اماکن غیرمجاز است مانند بازار تهران، بازار مروی و … که سازمان‌های ذی‌ربط باید ورود کنند. امیدوارم بتوانیم هم صادراتمان را تقویت کنیم و هم با رقابت در بازار و واردات برخی برندها به صورت بالک، به خوبی پیش رویم و معضل قاچاق را حل کنیم.