اهمیت مشارکت خیّرین در حوزه توسعه کمّی و کیفی خدمات اورژانس پیش ‌بیمارستانی
اهمیت مشارکت خیّرین در حوزه توسعه کمّی و کیفی خدمات اورژانس پیش ‌بیمارستانی

مدیرکل سازمان‌ های مردم نهاد و خیّرین سلامت وزارت بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت مشارکت خیّرین در حوزه توسعه کمّی و کیفی خدمات اورژانس پیش ‌بیمارستانی، گفت: یکی از چالش های فعلی نظام سلامت، کمبود آمبولانس و فرسودگی آمبولانس ‌های در حال استفاده است.

به گزارش وبدا، مهندس محمدجواد حیدری ‌پور در همایش خیّرین و نیکوکاران فعال حوزه سلامت اصفهان با رویکرد جلب مشارکت خیّرین سلامت برای کمک به اورژانس پیش ‌بیمارستانی استان، با اشاره به ضرورت مشارکت خیّرین سلامت در توسعه کمّی و کیفی خدمات اورژانس در کشور، گفت: یکی از چالش های فعلی نظام سلامت ما، کمبود آمبولانس و فرسودگی آمبولانس ‌های در حال استفاده است. اطمینان دارم اگر این موضوع را به روشنی برای خیّرین سلامت، تبیین و توجیه کنیم، این عزیزان ما را در تهیه و نوسازی ناوگان آمبولانس کشور، تجهیزات و پایگاه ‌های فوریت‌ های پزشکی یاری می ‌دهند، زیرا مشارکت خیّرین همیشه راهگشا بوده است.

مهندس حیدری ‌پور افزود: ارائه به موقع خدمات اورژانسی به بیماران موجب کاهش هزینه‌ های آتی آنان و نظام سلامت می شود.

مدیرکل سازمان‌ های مردم ‌نهاد و خیّرین سلامت با تبیین اقدامات صورت‌ گرفته در اداره کل سازمان‌ های مردم‌ نهاد و خیّرین سلامت وزارت بهداشت به منظور حمایت از تشکل ‌های مردمی، افزود: تلاش ما بر تسهیل هر چه بیشتر امور تشکل ‌های مردمی است تا با خاطری آسوده ‌تر در راه خدمت به نیازمندان گام بردارند. در همین راستا به دنبال اصلاح قوانین مالیاتی حاکم بر تشکل ‌ها و تسهیل صدور مجوز فعالیت آنان هستیم.

در ادامه دکتر شاهین شیرانی، رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تأکید بر اهمیت حضور به موقع کارشناسان اورژانس پیش‌ بیمارستانی بر بالین بیماران و مصدومین، گفت: کارشناسان اورژانس پیش‌ بیمارستانی خط مقدم درمان هستند که در اولین لحظات حادثه که لحظات طلایی محسوب می ‌شوند یا به هنگام بروز شرایط اورژانسی برای بیماران، نقش بسیار تأثیرگذاری در نجات جان شهروندان دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود لزوم در دسترس بودن ناوگان، امکانات و تجهیزات مناسب برای اورژانس ۱۱۵ را خاطرنشان کرد و افزود: در حال حاضر به‌ روزرسانی آموزش‌ های تئوری و عملی کارشناسان اورژانس پیش ‌بیمارستانی از اولویت ‌های دانشگاه است.

دکتر شیرانی همچنین به اهمیت و ضرورت خدمات و فعالیت اردوهای جهادی پزشکان و پیراپزشکان برای ارتقای وضعیت درمانی و بهداشتی در مناطق محروم استان تاکید کرد.

دکتر سید فرهاد عریضی، مشاور رییس و مدیر حوزه مشارکت ‌های اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز در این مراسم، با اشاره به کارنامه درخشان خیّرین استان در سالی که گذشت، گفت: خیّرین سلامت استان اصفهان در سال ۱۴۰۱ به میزان ۶۵۰ میلیارد تومان در حوزه‌ های مختلف بهداشتی و درمانی از قبیل بیمارستان‌ سازی، خرید تجهیزات، اهدای زمین و سایر موارد به دولت کمک کرده‌ اند.

دکتر عریضی با تشکر از زحمات همکاران خود در حوزه مشارکت ‌های اجتماعی اظهار کرد: این حوزه در سال ۱۴۰۱ فعالیت‌های متراکمی داشت، به طوریکه کارشناسان این دفتر در این مدت مجموعاً ۵۸ بازدید از سازمان ‌های مردم ‌نهاد، ۲۲ بازدید از انجمن‌ های خیریه درمانی و ۳۵ بازدید از بیمارستان‌های خیریه به ثبت رساندند.